Poslední den v roce 2020 jsme vyrazili aspoň na krátký výlet za sněhem – na rozhlednu na Velké Deštné (1115 m.n.m.). Jen já se ségrou.

Rozhledna je relativně nová stavba z konce roku 2019, ocelová konstrukce s laťovým opláštěním se zvedá do výšky 19 metrů nad okolní terén a jejími autory je architektonický ateliér Architekti.in. Podle ankety klubu přátel rozhleden stavba navíc vyhrála titul nejkrásnější rozhledna roku 2019. Nám se podařilo se na rozhlednu dostat chvilku před západem a výhled na hory zalité světlem zapadajícího slunce stál zato.

Nedaleko od rozhledny na rozcestí je navíc od konce roku 2020 otevřena moc pěkně zrekonstruovaná turistická útulna, která turistům nabízí kromě úkrytu před nepříznivým počasím i prodej občerstvení. Otevřená má být celoročně, občerstvení však bude otevřeno především o víkendech a nepravidelně (hlavně během zimní sezóny) i ve všedních dnech.

Jinak autem se dá dojet na parkoviště, které je v sedle na Šerlichu, tedy přímo na hřebeni, odkud je to k rozhledně asi 3,5 km s velmi rozumným převýšením (asi 134 výškových metrů). Takže příjemná procházka s cestou tam i zpět a časem na rozhledně tak na 2,5–3 hodiny. Byl jsem nicméně upozorněn, že tohle parkoviště je téměř vždy narvané, ve špičce tam kolabuje doprava a je lepší nechat auto v Deštném v Orlických Horách a na Šerlich dojet autobusem. Nebo to vzít z druhé strany a auto nechat v Luisiině údolí, odkud vede na Velkou Deštnou zelená turistická značka.

Až si naplánujete výlet na Velkou Deštnou, přidejte pak ke svým fotkám na Instagramu hashtag #scoutingplaces nebo #scoutandthecity a nebo mě tagněte, ať se i já dozvím, že jste tu podle mého článku byli. Díky.