Chtěl jsem dát nějakou hřebenovku, nakonec nám to ale vyšlo tak akorát na výstup na vrchol. Vám ale doporučuji to z Velkého Ostrého protáhnout ještě na Velký Kokrháč. Za tip na tenhle výlet děkuju Lukášovi ProcházkoviNAUTu, velkému znalci a milovníkovi Šumavy.

Z české strany se na Velký Ostrý, nebo také po německy Grosser Osser, dostanete nejlépe z obce Hamry, odkud vede i naučná stezka. Z Hamrů je to na vrchol asi 6,5 kilometrů s 663 metry převýšení. Vzhledem ke stoupání je to už celkem slušně náročná procházka. Z bavorské strany existuje přístupnější cesta z parkoviště Sattel, která je třikrát kratší a s téměř polovičním stoupáním. Vzhledem k současné situaci a omezeným cestováním do zahraničí pro nás německá cesta nebyla variantou. A taky nejsme žádný másla.

Je pravda, že já jsem původně chtěl dát aspoň kousek trasy po hřebeni, na což jsme bohužel takto neměli čas, přesto že jsme se na parkovišti v Hamrech sešli úspěšně už v deset hodin dopoledne. Já s Tečkou a jejím chlapcem Lukášem jsme vyráželi ráno z Prahy, stejně tak i Teru Menclová a Miky. Směrem od Plzně pak dorazili ještě Terka Šerková a Tomáš. Plus nesmím zapomenout na dva psi, kteří nám dělali společnost a čas od času po sobě trochu rafali – Hoseki a Cinnamon.

Skála vrcholu Ostrého leží na bavorské straně, asi 10 metrů za hranicemi. Kdysi tu stával malý strážní hrádek, postavený někdy na konci 13. století, který tak byl nejvýše položeným hradem na českém území. Dnes tu najdete turistickou chatu Osserschutzhütte Haus Willmann z roku 1885. Ta byla ovšem uzavřena kvůli vládním opatřením (tentokrát těm německým).

My jsme si to na vrcholu prošli, pokusili se udělat pár fotek a pak doufali, že se povede naše společná fotka, kterou nám fotil německý turista. Fotil jsem Teru, Terku a když jsem fotil Tomáše, pěkně mi to na ledovaté zemi uklouzlo a sjel sem si to po zadku dobré tři metry po skále dolu. Naštěstí z toho byla jen pořádná modřina a roztržené kalhoty. Foťák i všechny kosti to ve zdraví přežily. Holt ty skvělé fotky taky něco stojí.

Až se taky vypravíte na Velký Ostrý, ke svým fotkám na Instagramu přidejte kdyžtak hashtag #scoutingplaces nebo #scoutandthecity a nebo mě tagněte, ať se i já dozvím, že jste tu podle mého článku byli. Díky.