Na Jižní Moravě najdete větrných mlýnů nespočet, ale ten Kuželovský je výjimečný. Má totiž kompletně dochované vnitřní vybavení a mechanické součásti, takže je teoreticky funkční. I když se v něm doopravdy mlelo naposledy v šedesátých letech.

Expozici mlynářství a života na Horňácku spravuje Technické muzeum v Brně, do jehož správy byl mlýn převeden v roce 1973. V sezóně tu probíhají komentované prohlídky, které rozhodně doporučuju. Z výkladu se dozvíte například co to znamená “mít něco za lubem”, což pochází právě z mlynářské hantýrky. Napadá vás, co to znamenalo v původním významu?

Mlýn byl postaven v roce 1842 a sloužil obyvatelům Kuželova, Hrubě Vrbky a dalších okolních vesnic až do roku 1946. Má tři patra v nichž si můžete prohlédnout dochované strojní mechanismy. V nejvyšším patře je to mechanismus větrného kola a jeho otáčení i s celou střechou, v druhém patře pak mlecí zařízení i se zmiňovaným „lubem“ a v přízemí je pak moučnice, která sloužila zároveň i jako obytné prostory mlynáře.

Na začátku léta jsem dělal rešerši a výběr tipů na výlety pro jednu kampaň a Kuželovský mlýn byl jedním z těch tipů. S Terkou Duškovou (mrkněte na její Instagram) jsme se sem pak vypravili v rámci našeho krátkého výletu na Jižní Moravu. U mlýna je malé parkoviště a piknikový stůl, kde jsme se nasvačili a pak vyrazili na onu komentovanou prohlídku.

No a až se sem taky vypravíte, ke svým fotkám na Instagramu přidejte kdyžtak hashtag #scoutingplaces nebo #scoutandthecity a nebo mě tagněte, ať se i já dozvím, že jste tu podle mého článku byli. Díky.