Odevzdat se krajině. To je efekt, kterého chce u diváka dosáhnout sochař Juraj Gábor se svým 18ti metrovým objektem. Ten nakonec umístil do krajiny u Súľovských skal, kde ho můžete navštívit i vy.

Sochařské dílo Juraj Gábor vytvořil původně pro výstavu do galerie ve Zlíně. Uvnitř pyramidy pak promítal hodinové záznamy měnící se krajiny. Už během výstavy ho ale napadlo, že by bylo nejlepší přemístit objekt do opravdové krajiny. V obci Súľov pak získal vstřícného partnera, a tak se tu turisté mohou pohledem ze Zrakové pyramidy kochat už téměř 3 roky.

Já jsem Zrakovou Pyramidu objevil už před více než rokem a doporučil ji jako jednu z destinací pro kampaň Lexusu. Trochu na punk jsme přijeli autem až k ní. V době všemožných omezení, jsem se divil, že jsme nepotkali žádný zákaz vjezdu. Cítil jsem se tak trochu nejistě, protože dost vnímám jak se v Čechách a v Praze speciálně reguluje už úplně vše. Čím dál větší utahování šroubů se projevuje právě i v takových těch běžných svobodách. V podobě hloupých vyhlášek zakazujících dát si v klidu pivo nebo víno v parku (například na Jiřáku) či absurdní snahy zakázat v centru města dopravu na kolech.

Tady ale na absurdity a spěch velkoměsta můžete zapomenout. Užijete si jen a jen klidný pohled do krajiny, který vám pyramida orámuje dřevěnými stěnami a jasně vám vymezí na co se máte teď alespoň na chvilku soustředit. Na krajinu a na sebe.