Kdesi jsem zahlédl fotku západu slunce za tímto kopcem a zříceninou a hned jsem si ho přidal do své mapy s tipy na výlet. Dlouho jsem Oltářík míjel při cestách na jiná místa v Českém Středohoří, ale na podzim roku 2020 jsem konečně vyrazil z Prahy na krátký výlet i sem.

Od silnice kousek za obcí Děkovka, kde jsem nechal auto, je to na vrchol čedičové kupy sotva jeden kilometr a necelých 70 výškových metrů. Vrchol dosahuje výšky 566 m.n.m. a výhled po okolí je odsud nádherný. Stejně tak i fotografie z dronu během zlaté hodinky stály za to. Chvilku jsem zkoušel kolem vrcholu lítat a hledat nejlepší úhel a pohled a pár fotografií se nakonec celkem povedlo.

Hrad Oltářík založil s největší pravděpodobností Jakoubek z Vřesovic a to velmi brzo po konci husitských válek. Jakoubek z Vřesovic byl nejmocnější husitský hejtman na severu Čech, získal v přilehlé oblasti majetky, k jejichž ochraně nechal malý hrad zbudovat. Hrad byl obýván do 16. století, kdy byl již jako nemoderní, nepohodlný a i vzhledem ke své špatně přístupné poloze opuštěn a postupně zchátral.

Až budete chtít na rychlý výlet z Prahy, vyražte klidně třeba sem. A až se na zříceninu Oltářík vypravíte, přidejte pak ke svým fotkám na Instagramu hashtag #scoutingplaces nebo #scoutandthecity a nebo mě tagněte, ať se zase i já dozvím, že jste tu podle mého článku byli. Díky.