Krásný a ještě neobjevený vodopád leží v kantonu Sankt Gallen, nedaleko od Lichtenštejnska. Pokud pojedete ze severu či z východu jako my, může to být jedna z vašich prvních zastávek ve Švýcarsku. I pro nás to byl první z naplánovaných spotů po noci strávené ještě v Rakousku u krásného jezera Kalbelesee.

Jak píše ve svém článku Eliška, o tom, že tenhle vodopád ještě turisté či instagrameři neobjevili svědčí i fakt, že nemá na Instagramu založenou lokaci. Přitom fotografie například z podzimu, kdy tráva zežloutne a zhnědne, mají neuvěřitelnou atmosféru. I pod hashtagem #Berschnerfall na Instagramu teď můžete najít asi jen 75 fotografií, včetně těch našich. Byli jsme tu naprosto sami.

Hlavní část vodopádu měří 30 metrů a jeho celková výška se počítá na 46 metrů. Dá se k němu dojít pěšky i z vesnice Berschis (asi jeden kilometr a cesta tak na 40 minut), ale my jsme nechtěli plýtvat časem, a tak jsme dojeli po úzké silnici nad vodopád, odkud to je pěšky jen asi 10 minut. Nejdříve dojdete k vyhlídce, která je asi v jeho půlce a odsud se dá po schodech sestoupit i pod místo, kam voda dopadá a kde najdete dřevěno-železný mostek. Nečekejte tu ale žádné štěrkové cestičky a bytelné schody. My jsme tu byli po dešti a cesty byly rozbahněné a schody jsou jen z ocelových armaturových tyčí a prken.

Pokud vás ale baví navštěvovat místa, která ještě nejsou tak zprofanovaná a kde se nemusíte tlačit s hordou turistů, Berschnerfall je právě takový. A až se tam vypravíte, tak k jeho fotkám na Instagramu přidejte kdyžtak hashtag #scoutingplaces nebo #scoutandthecity, ať se zase i já dozvím, že jste tam podle mého článku byli. No a další zajímavé tipy, kam do Švýcarska vyrazit, najdete i přímo na stránkách Switzerland Tourismu – TADY.