Čeká nás “porcování medvěda” a balík peněz, který se rozděluje právě teď je bezprecedentní. Kromě toho, že se bude určovat kam půjdou peníze z Evropských fondů až do roku 2027 (to je asi 700 miliard) přijde z Evropy 230 miliard v rámci Fondu obnovy, deficit státního rozpočtu ČR bude tento rok asi 500 miliard a příští rok více než 300.

Je tedy na místě, abychom byli extra ostražití a ptali se, kam konkrétně ty peníze půjdou. Když už je budeme splácet do konce života a zároveň nám hrozí, že kvůli současnému rozkrádání v budoucnu dojde třeba i k omezení služeb státu. To může mít velmi reálnou podobu, například když se někdo z vašich blízkých nedočká termínu důležité operace.

To jak s Evropskými fondy zacházejí jiné země je v silném kontrastu s jejich zneužíváním a neefektivitou v Česku. Polsko dokázalo postavit z evropských peněz násobně více kilometrů dálnic, levněji a mnohem rychleji. Zároveň ale již nyní polská vláda reálně investuje do moderního kreativního průmyslu a skrze Evropské fondy podpořila například vývoj současného herního hitu roku – hru Cyberpunk 2077. I díky dotacím z Evropských fondů se tak polská vývojářská společnost CD Projekt, která za hrou stojí, stala v květnu 2020 nejcennější evropskou společností v oblasti videoher. Její tržní hodnota překonala 8,13 miliardy dolarů a předběhla tak dosavadního evropského hegemona Ubisoft.

Tuto podporu navíc dokáže Polsko investovat dlouhodobě. Zprávy z roku 2016 hovoří o tom, že už v té době dostala vývojářská firma, která stojí i za kultovní hrou Zaklínač, podporu 7 milionů dolarů, tedy více než 150 milionů korun.

V Česku také vzniklo několik světových herních hitů, ať už hra Mafia (rok 2002), Kingdom Come: Deliverance (na Kickstarteru tvůrci vybrali 36 milionů, vývoj stál asi 400 milionů, prodalo se asi 2 miliony kopií, vývojářské studio loni koupil THQ Nordic za 860 milionů) či Beat Saber (české vývojářské studio, které za hrou stojí, koupil na konci roku 2019 Facebook). Nesmíme zapomenout ani na studio Bohemia Interaktiv, kteří jen za rok 2019 prodali 4,5 milionů kopií her a datadisků za celkem 1,5 miliardy korun a kromě toho dodávají vojenské simulátory i pro britskou či americkou armádu. Můžeme však říct, že ty úspěchy se staly spíš státu navzdory, než díky jeho podpoře.

Pokud už český stát a Ministerstvo kultury začne mluvit o podpoře kreativního průmyslu, končí to na úrovni vzniku “audiovizuálního fondu”, tedy fondu na podporu české kinematografie. Obsah v češtině pro televizní obrazovky je tak maximálním limitem, kam sahá představivost politiků a českých veřejných institucí, když se řekne pojem kreativní průmysl.

Pokud tedy právě teď vzniká zadlužení Česka, které budeme po celý život splácet my i naše děti, chci aby alespoň z Evropských fondů a Fondu obnovy u kterého i přímo EU definuje, že má podpořit kreativní průmysl, byli smysluplně podpořeni fotografové, architekti, fashion designéři, produktoví designéři, grafici, typografové, ilustrátoři, tvůrci software a her, animátoři, specialisté na VFX, či talentovaní filmaři… Aby byli podpořeni oni a hlavně EXPORT jejich práce. To je totiž exportní artikl budoucnosti a kreativita je hlavní konkurenční výhodou Česka.

Nebo to samozřejmě může zase spolknout betonářská lobby a třeba výstavba plavebního kanálu podle 600 let starého projektu. “Progresivní”.

Pokud chcete vědět o nových článcích, můžete začít sledovat i můj Instagram, odkazy na články budu dávat i tam.