Ať už podnikáte, nebo pracujete pro někoho jiného, pokud chcete od někoho práci zadarmo, vytváříte si u něj morální dluh. A ten byste měli splatit.

Využít v začátku svého podnikání práci zadarmo je přirozené a dělá to každý. Tedy každý, kdo nedostane na rozjezd štědrý základ od rodiny. Nebo není ochotný za svůj nápad upsat duši bance a riskovat, že když se sekne, bude několik dalších let až desetiletí makat jako šroub, a jíst přitom rohlíky s točeňákem.

První člověk, který pro vás začne pracovat zadarmo, nebo co nejlevněji, jste vy sami. Následuje případný businessový partner, životní partner, kamarádi, rodina, stážisté, členi úzkého týmu spolupracovníků či externisté a dodavatelé.

To zda vám kdokoliv z výše jmenovaných poskytne svoji práci zadarmo závisí na vaší vzájemné dohodě a protihodnotě, kterou mu dokážete již nyní dát, nebo slíbit. Vytváříte si ale budoucí dluh, i když není definovaný přesně, není vedený v účetní knize a je ovlivněný pocity zúčastněných stran.

Podobně funguje i know-how zadarmo. Know-how není nic jiného než způsob, jak využít naopak znalost získanou za peníze někoho jiného a ušetřit si tak práci a neefektivní investovaní peněz vlastních. I know-how je ale hodnota, kterou někdo vlastní a buďto si za ni zaplatíte, nebo…

Je snad přirozeností každého, kdo vnímá mezilidské vztahy, že se snaží tyto dluhy splácet, myslet na to, že využívání práce zadarmo by mělo být omezené. Pokud dluh nesplácíte, můžete ztratit ochotu těch druhých poskytovat vám práci zadarmo či levně i nadále. V horším případě poškodíte a ztratíte daný vztah. Toto riziko stojí za zvážení zvlášť pokud práci zadarmo získáváte pro někoho jiného, nejčastěji pro svého zaměstnavatele a přitom riskujete vztahy vlastní. Na první pohled se bohužel riziko poškození vztahu osobního, partnerského nebo pracovního leckomu může zdát menším riskem, než hrozba exekuce v případě dluhu finančního.

Kolik práce zadarmo tedy můžete chtít po svém okolí a přátelích? Vše je otázkou citu a ochoty těch, jejichž práci využíváte. Někdo se na vás vykašle po prvních pár týdnech, někdo s vámi vydrží roky, bude vám věřit a bude stále věřit, že mu ten dluh jednou splatíte.

Ať už je vaše podnikání a snažení jakékoliv, měli byste vždy uvažovat, že práci zadarmo nemůžete využívat donekonečna a ten dluh byste jednou splatit měli.

Pokud chcete vědět o nových článcích, můžete začít sledovat i můj Instagram, odkazy na články budu dávat i tam.