Fjaðrárgljúfur je rozhodně jeden z nejznámějších a nejfotografovanějších islandských kaňonů. Není příliš hluboký (asi 100 metrů) a jen 2 kilometry dlouhý, ale řeka Fjardrá tu prořezala ve skalách neskutečné útvary.

Kaňon najdete asi 6 kilometrů od městečka Kirkjubæjarklaustur, které má dlouhou náboženskou historii – od roku 1186 do roku 1554 zde fungoval první islandský klášter.

Pro mladší generaci kaňon proslavil pravděpodobně hlavně Justin Bieber, který zde v roce 2015 natočil několik záběrů do svého klipu k písničce I’ll Show You. Těžko říct, zda jen kvůli Justinovi, ale tak jako i zbytek Islandu, kaňon Fjaðrárgljúfur zažívá obří nárůst turistů. Mezi lety 2016 až 2017 to bylo až o 80 %. To se neobešlo bez následků a v letech 2018 a 2019 musel být kaňon od března do června místní samosprávou uzavřen, aby se příroda měla čas zotavit.

Dřív bylo možné chodit i přímo kaňonem, ale když jsme zde byli my, tato možnost už byla zakázaná. Pokud se tedy netrefíte do období, kdy kaňon místní samospráva uzavírá úplně, můžete se projít alespoň po jeho horním okraji. Při dodržování základních bezpečnostních pravidel si tu taky můžete zalétat a kaňon si nafotit a natočit dronem. Jen pozor, dost pravděpodobně nebude váš dron ve vzduchu jediný.

Lokaci kaňonu najdete i v mé Google mapě a až se sem vypravíte vy, přidejte ke svým fotkám na Instagramu hashtag #scoutingplaces nebo #scoutandthecity, ať se pak i já dozvím, že jste tu byli podle mého článku. Díky.