Vestrahorn pro mě byl z vizuálního a fotografického pohledu rozhodně highlightem celého výletu na Island. Ostré vrcholy 454 metrů vysokého masivu se zde tyčí nad nádhernou černou pláží s ikonickými travnatými trsy.

V článku fotografa Madse Petera Iversena jsem si přečetl celkem trefnou poznámku o Vestrahornu, totiž že je téměř nemožné tu nevyfotit krásnou fotografii krajiny. Jednoduše krajina je tu tak neuvěřitelně krásná, že vypadá dobře téměř v jakémkoliv počasí a světelných podmínkách. Snad jen když celé pohoří zahalí nízká mračna, pak si budete muset chvilku počkat, než je zas vítr rozfouká.

Pláž na poloostrově Stokksnes je v soukromém vlastnictví a pokud si budete chtít místo prohlédnout a vyfotit, budete muset zaplatit vstup 900 ISK na osobu ve Viking Café, ke kterému vás dovede štěrková cesta po odbočení z Ring Road.

Na úpatí hor jsou v současnosti ponechány filmové kulisy představující starobylou vikingskou opevněnou farmu. Filmové kulisy zde zanechali filmaři. Těžko říct, jestli svůj film chtěli zasadit na toto místo i proto, že právě zde byly nalezeny pozůstatky jedněch z prvních osídlení Islandu. Kulisy jsou zpracovány včetně detailů jako jsou vyřezávané dveře a podobně, dnes se ale již postupně pomalu rozpadají a tu a tam čouhá zpod prken i kus různé kašírky. Přesto je ale nakonec zajímavý zážitek si tuto vikingskou farmu moci volně prolézt. Mě jen trochu mrzelo, že bohužel dost foukalo a pršelo a tak odtamtud nemám fotku z dronu, ze kterého to vypadá přeci jen nejlíp.

Během druhé světové války se oblast Horn stala základnou pro britskou armádu a později byl na jižním cípu poloostrova vybudován radar NATO.

My jsme si postupně prošli vikingskou farmu, zastavili se na jižním cípu poloostrova nedaleko radaru a u majáku a pak jsme si na černé pláži vyfotili i jednu společnou fotografii, která se stala mojí oblíbenou z celého Islandského výletu.

Lokaci Vestrahornu najdete i v mé Google mapě a až se sem vypravíte vy, přidejte ke svým fotkám na Instagramu hashtag #scoutingplaces nebo #scoutandthecity, ať se pak i já dozvím, že jste tu byli podle mého článku. Díky.