Na Islandu najdete už jen 5 starobylých „Mechových kostelů“ a Grafarkirkja je jedním z nich. Zároveň je i nejstarším kostelem na Islandu obecně. Zajímavý je i množstvím barokních ornamentů, které jej zdobí a u ostatních kostelů nejsou běžné.
Kostel byl vybudován v 17. století, ale v roce 1765 byl zrušen dánským králem. Pak byl využíván jako kůlna na nářadí či jako sklad. V roce 1950 jej Islandské národní muzeum kompletně přestavělo do jeho původní podoby a o tři roky později ho i Islandský biskup znovu vysvětil.
Na příjezdové cestě ke kostelu jsou vrata od plotu, která je nutné si otevřít a opět zavřít. Překvapilo mě, jak málo je toto místo navštěvované. Během chvíle po kterou jsme se tu zdrželi (dobrých 40 minut), se na malém parkovišti patřícímu ke kostelu zastavila jen dvě další auta.
Kostel samotný je samozřejmě krásný a zajímavý, ale i výhled do krajiny, která ho obklopuje stojí za to. Když jsme ke kostelu došli, byly zrovna všechny dřevěné části čerstvě natřené silnou vrstvou konzervační fermeže. Prohlédli jsme si kostel kolem dokola a pak nastartovali dron. Kostel s kruhovou zídkou kolem prostoru hřbitova a s pohledem do otevřené krajiny, kde se v dálce zvedaly úbočí hor se stal jedním z nejhezčích dronových záběrů, které jsme si z Islandu odvezli.
No a když se na Island a toto místo podle mě vypravíte, přidejte kdyžtak ke svým fotkám na Instagramu i hashtag #scoutingplaces nebo #scoutandthecity a nebo mě tagněte, abych se i já mohl dozvěděl, že jste tu podle mého článku byli. Díky.