Jako jeden z největších a nejkrásnějších vodopádů na ostrově ho najdete na mnoha fotografiích a filmových záběrech z Islandu. Mě osobně ale nakonec nejvíce uchvátila část říčního koryta, která vodopádu předchází.

Sám vodopád Skógafoss je 25 metrů široký a 60 metrů vysoký. Je velmi jednoduše dostupný, leží prakticky přímo na Ring Road, asi 150 kilometrů od Reykjavíku. Parkoviště je navíc asi 70 metrů od vodopádu a tak během turistické sezóny tu rozhodně nebudete sami.

Vedle vodopádu se dá vystoupat po železném schodišti na vyhlídku u jeho horní hrany. Odtud pak vede turistická cesta Fimmvörðuháls až do údolí Þórsmörk, kde se napojuje na cestu Laugavegur a dovede vás až do Landmannalaugaru. Podle vyprávění které jsem slyšel, je to jeden z nejkrásnějších treků na Islandu. My jsme na něj ale jednak neměli čas a zadruhé bychom to těžko vymýšleli logisticky s naším autem, či případně odvozem autobusy a podobně.

I kolem tohoto vodopádu se točilo několik filmů. Marvel Studios sem zasadili několik scén akčního filmu Thor: Tajemný svět a Century Fox tu natáčeli s Benem Stilerem snímek Tajný život Waltera Mittyho.

My jsme tu byli během západu slunce a vedle vodopádu jsme pak i nocovali v hostelu. Ráno jsme se odsud vypravili k dalšímu, turisty né tolik vytíženému vodopádu Kvernufoss, který je od Skógafossu vzdálený sotva 2,5 kilometru. V blízké vesničce Skógar pak najdete i muzeum s ukázkami islandského kulturního dědictví, architektury a součástí je i technické muzeum.

No a až se sem taky vypravíte, ke svým fotkám na Instagramu přidejte kdyžtak hashtag #scoutingplaces nebo #scoutandthecity a nebo mě tagněte, ať se i já dozvím, že jste tu podle mého článku byli. Díky.