Ledovec nedaleko Furka Passu ve Švýcarském kantonu Valais je jedním z těch, které jsou velmi dobře dostupné. Nejlépe se k němu dostanete od parkoviště u Hotelu Belvedére. Jak už jméno ledovce napovídá, je zdrojem vody i pro jednu z nejznámějších Francouzských řek – Rhônu.

Čí je hotel a čí ledovec?

Dnešní švýcarský občanský zákoník neumožňuje vlastnictví ledovců, nicméně nebylo tomu tak vždy. Rozhodnutí švýcarského federálního soudu v roce 1936 potvrdilo platnost kantonních zákonů, které soukromé vlastnictví povolovaly. V dřívějších dobách totiž bylo zvykem využívat vrcholky hor jako rohové body při definování pozemků určených k pastvě. Švýcarské hory i ledovce tak často končily v majetku místních zemědělských rodin.

Rodiny vlastnící pozemky pod ledovcem se již v roce 1830 rozhodly využít přílivu britských turistů a vybudovaly nedaleko hostinec s hotelem. Kromě toho vyhloubily v ledovci chodby a ledové jeskyně a za vstup do nich si účtovaly vstupné. Výnosy pak byly děleny místnímu kolektivu, který vlastnil práva na pastvu na pozemcích pod ledovcem.

V roce 1857 koupila hostinec rodina Seiler a od té doby každý rok hloubí v ledovci 100 metrů dlouhou ledovou jeskyni pro turisty. Ta je dnes přístupná po zaplacení vstupného 7 CHF, od června do půlky října, každý den od 8.00 do 16.00 a od půlky léta prodlouženě do 19.30. Zatímco ledovec samotný je zvenčí spíše šedo-bílý, uvnitř tunelu vás čeká nádherná paleta padesáti odstínů modři.

Na ledovci se bohužel poměrně výrazně podepisuje globální oteplování. To nejlépe ilustrují historické obrázky a fotografie, na kterých uvidíte, že ledový jazyk původně sahal až daleko do údolí. Během horkých letních dnů může ledovec ztratit až 12cm své tloušťky. Část ledovce kde jsou každoročně hloubeny chodby místní zakrývají bílými plachtami, které odrážejí sluneční paprsky lépe než šedivý led. Snaží se tak bojovat s jeho táním a udržet chodby alespoň do konce sezóny. Se vzrůstajícím tempem tání však ledovec pravděpodobně nenávratně zmizí do konce tohoto století. Tak sem vyrazte co nejdříve, naše vnoučata už si ledovců i ledovcových jeskyní užijí mnohem méně.