Od mostu se otevírají nádherné scenérie s pohledem na pohoří Cuillin, ke kterému se odsud dá vyrazit údolím podél řeky Sligachan. Můžete jím dojít až k zátoce Camasunary.

Starý most leží přímo vedle frekventované silnice číslo A87. Pokud míříte na top místa Isle of Sky, jako je Old Man of Storr nebo Quiraing, je téměř nemožné ho minout. My jsme u něj zastavili ale v podstatě náhodou, protože jsme hledali vhodné místo, kde si v nějaké restauraci odskočit.

Až když jsme dali fotografie s mostem do Instastories, dozvěděli jsme se, že jsme byli na další známé lokaci, kde se natáčela pro změnu reklama na skotskou whiskey Johnnie Walker.

Legenda o Scáthach

Isle of Sky vždy podněcoval fantazii svých obyvatel i návštěvníků a jeho nádherná krajina je vděčnou kulisou mnoha pověstí. I o vodách pod Sligachanským mostem se vyprávějí.

Jedna z nich mluví o příběhu nepřemožitelné skotské bojovnice Scáthach. Její věhlas se donesl i k největšímu válečníkovi Irska – Cúchulainnovi, který se vypravil s ní změřit síly. Dorazil na Skye vyzval Scáthach na souboj. Když jejich boj započal, otřásala se zem a zvěř prchla z údolí pryč. Dcera Scáthach byla zoufalá, utekla dolu k řece a plakala, protože neviděla šanci, jak by její matka mohla vyhrát. Víly které zaslechly její nářek u Sligachanského mostu, jí poradily, aby si omyla obličej v řece. Dívka poslechla, a když tak učinila, přišla na způsob, jak nelítostný boj ukončit.

Spěchala zpět do jejich domu a byliny a oříšky, které cestou nasbírala, hodila na oheň. Kouř který vznikl pak vál do údolí. Když ho ucítili oba válečníci, uvědomili si, jak jsou bojem znaveni, odložili zbraně a zamířili do domu. Dcera Scáthach je přivítala s uvařeným jídlem. Jakmile Cúchulainn pojedl pod střechou Scáthach, stal se tak jejím hostem a nemohli už nadále jeden druhému ublížit.

My už tedy víme, že o pár set let později a podle reálné skotské historie, která se váže k údolí Glen Coe, není vztah host a hostitel zárukou úplně stoprocentní. Ale to je zase jiný příběh. Tentokrát všechno dobře dopadlo. Pro Scáthach i pro nás. My jsme se totiž vyčůrali, dali si polévku a mohli jsme pokračovat dál.