Chcete pro svoji značku či produkt využít influencer marketing? A víte jakých cílů můžete dosáhnout? Existuje 5 základních, pojďme si je představit.

Cíl který si zvolíte pro svou kampaň bude definovat jaké influencery pro kampaň vybíráte a oslovíte i jakou mechaniku kampaň bude mít. Tradičně akviziční kampaně pracují se soutěžemi, hardsellové kampaně se slevovými kódy, u imageové kampaně bude kladen velký důraz na výběr a image influencera.

1) Dosah

Prvním a základním cílem je prostý dosah, visibilita vašeho produktu, značky a sdělení. Tento cíl naplňujete zároveň vždy, i když si jako hlavní cíl zvolíte jiný ze zbylých čtyř.

Zveřejnění produktu či značky na kanálech influencera se nazývá „seeding“ – tzv. zasazení produktu na kanál/profil influencera, s potenciálem že visibilita produktu na sociální síti „organicky vyroste“.

Pokud je cílem dosah, je celkem jednoduché odhadnout předpokládané KPIs. Organický dosah příspěvků na Instagramu je obvykle 20–30 % z počtu followers profilu a tak i dosah příspěvku s vaším produktem by měl dosahovat podobných hodnot. Samozřejmě může být úspěšnost nižší i vyšší než je průměr, záleží na zpracování příspěvku influencerem, ale i dalších faktorech.

2) Image

Při zvolení image jako hlavního cíle kampaně jde o podporu důvěryhodnosti značky a produktu, případně svázání značky s konkrétními atributy a hodnotami důležitými pro cílovou skupinu. Zásadní je samozřejmě samotný výběr influencerů a jejich vlastní image, bohužel se ale velmi komplikovaně měří výsledky.

Zvláště u tohoto cíle kampaně dává smysl, aby se influencer objevil i na vlastních kanálech značky, ať již jednorázově v rámci běžně sdíleného obsahu, nebo jako tvář kampaně či ambasador produktu. Známé tváře na profilu značky většinou zajistí obsahu i větší popularitu, engagement a tedy i dosah.

U spojení s influencerem za účelem podpory image se nabízí dlouhodobé spojení a zapojení vybrané tváře do širšího spektra aktivit značky. Případně naopak podpora vlastních aktivit influencera značkou. Klasickým příkladem je dlouhodobé propojení značek se zpěváky či sportovci.

Kolik by vás stála agenturní produkce v marockém Riadu? Focení produktu pro vaše social media? A kolik myslíte, že vás to bude stát u některé z blogerek, která tam v létě jede sama od sebe, fotit tam určitě bude a vybírá si přirozeně exklusivní a estetické prostředí i rekvizity.

3) Obsah

Influencer marketing stojí na obsahu a to především na tom, který tvoří sami influenceři. Snaha získat další různorodý obsah může být zároveň i jedním z hlavních cílů jejich využití.

S každým dalším zapojeným influencerem získáváte pro svou kampaň i další unikátní „kreativu“ – další tvář, jiný interiér, nové prostředí, rekvizity i estetické pojetí. Když je obsah dokonce výjimečně kvalitní (což není zas taková výjimka), můžete se následně domluvit i na jeho využití pro vlastní kanály značky.

Influencery můžete dokonce dlouhodobě zapojit do tvorby obsahu pro samotnou značku a nevyužívat je pouze kampaňově.

4) Akvizice

Chcete více followers na profilu vaší značky? Právě to je hlavním cílem u akvizičních kampaní. K tomu fungují především soutěže, kde je sledování profilu značky či produktu podmínkou. Instagram jako takový totiž nenabízí cílení reklam přímo na získávání nových followers a tak soutěže a zapojení influencerů jsou nejefektivnější cestou.

U soutěží se úspěšnost odvíjí od dosahu zapojeného influencera, atraktivity a hodnoty výhry, mechaniky soutěže a zároveň jednoduchosti zapojení soutěžících. Detailní článek o akvizičních kampaních, jejich mechanice i KPIs a výsledcích najdete TADY.

Jaký si myslíte, že udělala obrat tato fotka?

5) Hardsell

Ano, skrze influencery se dá i přímo prodávat a to velmi dobře. Kampaně na podporu prodeje obvykle pracují se slevovými kódy, které influencer sdílí svému publiku. Díky kódům se zpětně velmi jednoduše a přesně dá doměřit, který influencer v kampani byl úspěšný a který naopak ne. Podrobný článek o hardsellových kampaních a jejich možných výsledcích si můžete přečíst ZDE.

V rámci hardsellu může fungovat mezi influencerem a značkou i forma affiliate programu. Kromě procenta slevy pro followers jde pak předem domluvené procento z nákupu i influencerovi.

Ale pozor, ať už se jedná o affiliate, či hardsellovou kampaň s kódy, mnoho influencerů už dnes nemusí být ochotno se při takovéto mechanice do kampaně zapojit.

Ať už si zvolíte jakýkoliv cíl, vždy následně vybírejte influencery, kteří jsou nejvhodnější právě pro tento cíl, mechaniku která k cíli vede a váš produkt a značku. Podle čeho vybírat influencery si můžete přečíst TADY. Nebo se jednoduše obraťte na mě a já vám rád poradím, či vám celou influencerskou kampaň pomůžu zrealizovat a dosáhnout co nejlepších výsledků.

Pokud chcete vědět o nových článcích, můžete začít sledovat i můj osobní profil na FB, odkazy na články budu dávat veřejně i tam.